SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
.
Trupp Fruxo

Fruxo är en prova på grupp för de som vill testa truppgymnastik och är också ett bra alternativ när våra åldershomogena trupper är fulla. Gymnaster som går i Fruxo har förtur till övriga trupper.

 

Här tränar vi på gymnastikens grundövningar i matta, hopp och fristående. På matta tränar vi kullerbytta, hjulning och handstående. I hopp tränar vi både på raka hopp med trampett men också på övningar med satsbräda och plint. Även förberedande övningar för frivolt, handvolt och flickis ingår. I fristående tränas rörelseskolning, enkla danser och danslekar.

 

Även lek, styrka och rörlighet ingår.

 

Gruppen startar hösten 2025.

Nyheter från föreningen
Ljungsbro Gymnastikförening, 29/05 08:43 
Ljungsbro Gymnastikförening, 01/04 14:00 
Ljungsbro Gymnastikförening, 12/03 20:19 
Ljungsbro Gymnastikförening, 16/04 16:35 
Ljungsbro Gymnastikförening, 19/03 12:59 
 
Tack till våra sponsorer